Չարենցավանի հաստոցաշինական գործարանում առաջիկա ամիսներին սեփական ապրանքանիշի ներքո զրահամեքենաներ կսկսեն հավաքել։ Արտադրությունն իրականացվում է «Ռիդա» ռուսական գործարանի հետ համագործակցությամբ, որը զբաղվում է մեքենաների զրահավորմամբ և հայտնի է «Բուրան» մոդելով։
Նախորդ տարի Չարենցավանի գործարանը երկու նմուշ էր հավաքել, որը ներկայացրել են պաշտպանության նախարարությանը փորձարկման համար։ Զուգահեռաբար, հայ մասնագետները վերապատրաստում էին անցնում Նիժնի Նովգորոդի գործընկեր գործարանում։
Աշխատանքներն ուզում են սկսել SKD տեխնոլոգիայով հավաքումից, սակայն մինչև տարեվերջ զրահապատ ապակիների արտադրությունը ցանկանում են տեղայնացնել։ Հայ ինժեներների առաջարկած մի շարք առանձնահատկություններ հաշվի առնելով շասսիները մեքենաների համար կպատրաստվեն Ռուսաստանում, «Սադկո» ԳԱԶ-3308 ամենագնացի օրինակով։
Նոր մեքենան կկրի «Լուսան» անվանումը և կարող է լինել մի քանի տեսակի` 5, 6, 10 տեղանոց, պիկապներ կամ կիսապիկապներ, տարհանման մեքենաներ և այլն։ Արտադրության տեղայնացումը բավարար էր, որպեսզի Ավտոմոբիլային ինժեներների միությունը (Society of Automotive Engineers, SAE) Չարենցավանի գործարանին շնորհեր արտադրողի նույնականացման (WMI) կոդ, ինչի շնորհիվ «Լուսանները» VIN կոդեր կստանան։ Մեքենաները նաև ԵԱՏՄ պահանջներին համապատասխան սերտիֆիկացում կանցնեն։
Ընկերության հիմնական պատվիրատուն կլինի ՊՆ–ն, սակայն գնորդ կարող են լինել նաև քաղաքացիական կազմակերպությունները, օրինակ` բանկերը։ Արտահանման վերաբերյալ նույնպես նախնական պայմանավորվածություններ ունեն։

В ближайшие месяцы Чаренцаванский станкостроительный завод приступит к сборке бронетехники под собственной маркой. Производство осуществляется совместно с российским заводом «Рида», который занимается бронированием автомобилей и известен своей моделью «Буран».
В прошлом году на Чаренцаванском заводе было собрано два образца, которые были переданы в Минобороны для испытаний. Параллельно армянские специалисты проходили обучение на заводе-партнере в Нижнем Новгороде.
Работы начнутся со сборки по технологии SKD, но к концу года планируют локализовать производство армированного стекла. Шасси для автомобилей будет производиться в России по примеру внедорожника «Садко» ГАЗ-3308, но с учетом ряда особенностей, предложенных армянскими инженерами,
Новый автомобиль будет называться Лусан, и он может быть нескольких типов: пяти-, шести-, десятиместный, пикап или полупикап, эвакуационный автомобиль и т.д. Локализации производства было достаточно, чтобы Общество автомобильных инженеров (SAE) предоставило Чаренцаванскому заводу идентификационный код производителя (WMI). Автомобили также будут сертифицированы в соответствии с требованиями ЕАЭС.
Основным заказчиком компании станет Министерство Обороны Армении, но покупателями могут быть и организации гражданского назначения, например, банки. У компании также есть предварительные договоренности на экспорт.