Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ըստ նախնական տվյալների, աճել է 13%-ով։ Տվյալները հրապարակված են Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի կայքում։
Անվանական արտահայտությամբ Հայաստանի ՀՆԱ-ն հաշվետու ժամանակաշրջանի արդյունքներով շուկայական գներով կազմել է 1898,8 մլրդ դրամ կամ 4,7մլրդ դոլլար։ Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ընթացիկ գներով կազմել է 641105 դրամ, 1424 դոլար կամ 1336 եվրո։
Զեկույցի համաձայն, այս տարվա երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ամենմեծ աճը գրանցել են ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության ոլորտը (67,2%), ՏՀՏ ոլորտը (30,3%), և շինարարությունը (30,2%):
Բարձր ցուցանիշներն արձանագրվել են բնակարային և սննդի ոլորտում (28,5%), տրանսպորտի և պահեստավորման (23,8%), վարչարարություն և հարակից գործունեության (22,7%), մասնագիտական, գիտատեխնիկական գործունեության (17,9%), և կրթություն (13,9%) ոլորտներում։
2021թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճ գրանցած ոլորտներից են նաև մեծածախ և մանրածախ առևտուրը, մեքենաների և մոտոցիկլետների վերանորոգումը (13,3%), մշակույթը, ժամանցն ու հանգիստը (12,3%), արտադրությունը (9,6%), պետական կառավարումն ու պաշտպանությունը, պարտադիր սոցիալական ապահովությունը (5,9%), էլեկտրաէներգիայի, գազի, գոլորշու և որակյալ օդի մատակարարումը (4,7%), անշարժ գույքի հետ կապված գործունեությունը (3,6%), բնակչության առողջապահական և սոցիալական ծառայություններ (2,7%), ինչպես նաև ջրամատակարարում և ջրահեռացում, թափոնների կառավարում և վերամշակման ոլորտները (0,3%):
Ամենամեծ անկումը գրանցվել է լեռնահանքային արդյունաբերության և բաց շահագործման ոլորտում՝ 9%: Անկում է նկատվել նաև որպես գործատու տնային տնտեսությունների գործունեության մեջ՝ 3,2% և գյուղատնտեսության, անտառային և ձկնաբուծության ոլորտներում՝ 1,5%։

ВВП Армении по итогам второго квартала 2022 года, по предварительным данным, зарегистрировал рост на 13% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Такие данные опубликованы на сайте Национального статистического комитета Армении.
В номинальном объеме ВВП Армении по рыночным ценам составил 1 898,8 млрд драмов или 4,7 млрд долларов по итогам отчетного периода. ВВП на душу населения в текущих ценах составил 641 105 драмов, 1 424 доллара или 1 336 евро.
Согласно отчету, по итогам второго квартала текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2021 года больше остальных выросли сферы финансовой и страховой деятельности – 67,2%, ИКТ – 30,3%, а также строительство – 30,2%.
Высокие показатели зафиксированы также в следующих отраслях: организации проживания и общественного питания – 28,5%, перевозки и складское хозяйство – 23,8%, администрирование и сопутствующая деятельность – 22,7%, профессиональная, научная и техническая деятельность – 17,9%, образование – 13,9%.
В числе сфер, которые показали рост по сравнению с аналогичным периодом 2021 года, представлены также оптовая и розничная торговля, ремонт автомобилей и мотоциклов – 13,3%, культура, развлечения и отдых – 12,3%, обрабатывающая промышленность – 9,6%, госуправление и зашита, обязательное соцобеспечение – 5,9%, поставки электроэнергии, газа, пара и качественного воздуха – 4,7%, деятельность, связанная с недвижимостью – 3,6%, здравоохранение и социальное обслуживание населения – 2,7%, а также водоснабжение и водоотвод, управление и переработка отходов – 0,3%.
Самый большой спад зарегистрирован в сфере горнорудной промышленности и эксплуатации открытых рудников – 9%. Спад наблюдался также по линии деятельности домашних хозяйств в качестве работодателей – 3,2% и в сфере сельского хозяйства, лесного хозяйства и рыболовства – 1,5%.