Կանադայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնության և ջանքերի շնորհիվ Հայաստանում արտադրված Mankan խաղալիքներն այժմ հասանելի են կանադացի սպառողին։ «Մանկան» ընկերության տնօրեն Վարուժան Գյուրջյանը հայտնեց, որ իրենց արտադրանքի պատվիրատուն՝ Reptilia ընկերությունը, Կանադայում ամենախոշոր փակ կենդանաբանական այգուն կից խանութներ ունի: Կողմերը համաձայնեցրել են բիզնես պլանը, կողմնորոշվել տեսականու հարցում, ինչից հետո ուղարկվել է առաջին խմբաքանակը, որի 40%-ն արդեն իրացվել է։  Կանադական ընկերության պատվիրած խաղալիքներից շատերը հայ մասնագետներն առաջին անգամ են ստեղծում և ոչ այն պատճառով, որ պատրաստման տեխնիկան բարդ է, պարզապես նախկինում նման խաղալիքներ պատրաստելու առիթ չեն ունեցել։ Տեղական այս ընկերությունը հայկական շուկայում աշխատում է ավելի քան 30 տարի և շատ ավելի բարդ խաղալիքների ստեղծման փորձ ունի, որոնք քրտնաջան աշխատանք են պահանջում։ Ներկայումս արտադրվում է ավելի քան 100 տեսակի խաղալիք՝ ամենատարբեր թեմաներով։
Բացի Կանադայից, ընկերությանը ստեղծած խաղալիքները պահանջարկ ունեն Ռուսաստանում և ԱՄՆ-ում։ Նպատակ կա նաև արտադրանքը Վրաստան արտահանել։
«Մանկան»-ը հիմնադրվել է 1998թ․-ին։ Այժմ «Մանկան»-ը առաջին և միակ ընկերությունն է Հայաստանի Հանրապետությունում, որն արտադրում է փափուկ խաղալիքներ։ Այն առաջարկում է երեխաների համար փափուկ խաղալիքների, ինտերակտիվ խաղալիքների և կրթական պաստառների լայն տեսականի: Արտադրությունը հագեցած է նորագույն տեխնոլոգիաներով: Խաղալիք ստեղծելու համար օգտագործվում են միայն լավագույն նյութերը, իսկ որակի անվտանգությունը համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներին:

Thanks to the efforts of the RA Embassy in Canada, Mankan toys produced in Armenia are now available to Canadian consumers. Mankan Director Varuzhan Gurjian said that the customer of their products, the company Reptilia, has shops near the largest indoor zoo in Canada. The parties agreed on a business plan, fixed the types of the products for exports, after which the first batch was delivered from Armenia to Canada, 40% of the first batch of the Mankan toys have already been sold in Canada.
Many of the toys ordered by the Canadian company are created for the first time, specifically for the Canadian market. Mankan has been working in the Armenian market for more than 30 years and has experience in creating much more complex toys that require painstaking labor. Currently, more than 100 kinds of toys with different themes are produced.
In addition to Canada, the company’s toys are in demand in Russia and the USA. The next goal is to export the products to Georgia.
Mankan was founded in 1998. Now Mankan is the first and only company in the Republic of Armenia to produce soft toys. It offers a wide range of soft, interactive toys and educational posters for children. The production is equipped with the latest technology. Only the best materials are used for making the toy, and quality safety meets international standards.