Կանադայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնության և ջանքերի շնորհիվ Հայաստանում արտադրված Mankan խաղալիքներն այժմ հասանելի են կանադացի սպառողին։ «Մանկան» ընկերության տնօրեն Վարուժան Գյուրջյանը հայտնեց, որ իրենց արտադրանքի պատվիրատուն՝ Reptilia ընկերությունը, Կանադայում ամենախոշոր փակ կենդանաբանական այգուն կից խանութներ ունի: Կողմերը համաձայնեցրել են բիզնես պլանը, կողմնորոշվել տեսականու հարցում, ինչից հետո ուղարկվել է առաջին խմբաքանակը, որի 40%-ն արդեն իրացվել է։  Կանադական ընկերության պատվիրած խաղալիքներից շատերը հայ մասնագետներն առաջին անգամ են ստեղծում և ոչ այն պատճառով, որ պատրաստման տեխնիկան բարդ է, պարզապես նախկինում նման խաղալիքներ պատրաստելու առիթ չեն ունեցել։ Տեղական այս ընկերությունը հայկական շուկայում աշխատում է ավելի քան 30 տարի և շատ ավելի բարդ խաղալիքների ստեղծման փորձ ունի, որոնք քրտնաջան աշխատանք են պահանջում։ Ներկայումս արտադրվում է ավելի քան 100 տեսակի խաղալիք՝ ամենատարբեր թեմաներով։
Բացի Կանադայից, ընկերությանը ստեղծած խաղալիքները պահանջարկ ունեն Ռուսաստանում և ԱՄՆ-ում։ Նպատակ կա նաև արտադրանքը Վրաստան արտահանել։
«Մանկան»-ը հիմնադրվել է 1998թ․-ին։ Այժմ «Մանկան»-ը առաջին և միակ ընկերությունն է Հայաստանի Հանրապետությունում, որն արտադրում է փափուկ խաղալիքներ։ Այն առաջարկում է երեխաների համար փափուկ խաղալիքների, ինտերակտիվ խաղալիքների և կրթական պաստառների լայն տեսականի: Արտադրությունը հագեցած է նորագույն տեխնոլոգիաներով: Խաղալիք ստեղծելու համար օգտագործվում են միայն լավագույն նյութերը, իսկ որակի անվտանգությունը համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներին:

Благодаря усилиям посольства РА в Канаде игрушки Mankan, произведенные в Армении, теперь доступны и канадским потребителям. Директор компании Mankan Варужан Гюрджян сообщил, что заказчик их продукции, компания Reptilia, имеет магазины рядом с крупнейшим крытым зоопарком Канады. Стороны согласовали бизнес-план, сориентировались в вопросе ассортимента, после чего была отправлена первая партия, 40% которой уже продано. Многие из игрушек, заказанных канадской компанией, армянские специалисты создают впервые, и не потому, что технология приготовления сложна, просто раньше у них не было повода делать такие игрушки. Mankan работает на армянском рынке более 30 лет, имеет опыт создания гораздо более сложных игрушек, требующих кропотливого труда. В настоящее время выпускается более 100 видов игрушек с различной тематикой.
Помимо Канады, игрушки компании пользуются спросом в России и США. Следующая цель – экспорт продукта в Грузию.
Компания Mankan была основана в 1998 году. Сейчас Mankan является первой и единственной компанией в Республике Армения, производящей мягкие игрушки. Он предлагает широкий ассортимент мягких, интерактивных игрушек и развивающих плакатов для детей. Производство оснащено по последнему слову техники. Для изготовления игрушки используются только лучшие материалы, а безопасность качества соответствует международным стандартам.