Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այցելել է Թումո Բեռլին։ Մինչ այս նա միայն վիրտուալ շրջայց էր կատարել կենտրոնում Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանի հետ առցանց զրույցի ընթացքում։ Բացի այդ, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների հայկական կենտրոնը և KfW գերմանական զարգացման բանկը ստորագրել են համաձայնագիր, որով նախատեսվում է Գերմանիայում TUMO և TUMO-box կենտրոնների ցանցի բացում Թումո-Berlin մասնաճյուղի հաջող փորձի հիման վրա:
Հետագայում TUMO միջազգային ցանցը Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում, Ալբանիայում, Ուկրաինայում, Լիբանանում կհամալրվի ԱՄՆ-ի և Պորտուգալիայի կենտրոններով։
Նշենք, որ Բեռլինում ներկայումս գործող Թումո կենտրոնի բացման պատմությունը սկսվել է 2018-ին, երբ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այցելեց Թումոյի գլխամասը Երևանում։ Թումո Բեռլինի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ 2020-ի հունվարին՝ մեկնարկ տալով Թումոյի և KfW-ի համագործակցությանը։
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն 12-18 տարեկան պատանիների համար նախատեսված անվճար կրթական կենտրոն է, որը մասնագիտացված է դիզայնի և տեխնոլոգինարի ոլորտում։

German Chancellor Angela Merkel visited Tumo Berlin. So far, she has been making only a virtual tour of the center during an online conversation with Mari Lu Papazian, director of the Creative Technologies Center «TUMO». In addition, the Armenian TUMO Creative Technology Center and the KfW German Development Bank signed an agreement to open a network of TUMO and TUMO boxes in Germany based on the successful experience of the TUMO Berlin branch.
In the future, the international network TUMO in France, Russia, Albania, Ukraine, Lebanon will be replenished with centers in the USA and Portugal.
It should be noted that the history of the opening of the present center «TUMO» in Berlin began in 2018 when German Chancellor Angela Merkel visited the headquarters of «TUMO» in Yerevan. The official opening of Tumo Berlin took place in January 2020, marking the beginning of the collaboration between Tumo and KfW.
Creative Technologies Center «TUMO» is a free educational center for children from 12 to 18 years, specializing in design and technology.
The Tumo Center was opened in 2011 in Yerevan. There are currently four Tumo Centers in Armenia: Yerevan, Dilijan, Gyumri, and Stepanakert. Outside Armenia, there are 7 international centers in Paris, Beirut, Moscow, Tirana, Berlin, Kyiv, and Lyon. In the near future, it is planned to open centers abroad: in California, Tokyo, and Nur Sultan.