Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այցելել է Թումո Բեռլին։ Մինչ այս նա միայն վիրտուալ շրջայց էր կատարել կենտրոնում Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանի հետ առցանց զրույցի ընթացքում։ Բացի այդ, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների հայկական կենտրոնը և KfW գերմանական զարգացման բանկը ստորագրել են համաձայնագիր, որով նախատեսվում է Գերմանիայում TUMO և TUMO-box կենտրոնների ցանցի բացում Թումո-Berlin մասնաճյուղի հաջող փորձի հիման վրա:
Հետագայում TUMO միջազգային ցանցը Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում, Ալբանիայում, Ուկրաինայում, Լիբանանում կհամալրվի ԱՄՆ-ի և Պորտուգալիայի կենտրոններով։
Նշենք, որ Բեռլինում ներկայումս գործող Թումո կենտրոնի բացման պատմությունը սկսվել է 2018-ին, երբ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այցելեց Թումոյի գլխամասը Երևանում։ Թումո Բեռլինի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ 2020-ի հունվարին՝ մեկնարկ տալով Թումոյի և KfW-ի համագործակցությանը։
Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն 12-18 տարեկան պատանիների համար նախատեսված անվճար կրթական կենտրոն է, որը մասնագիտացված է դիզայնի և տեխնոլոգինարի ոլորտում։

Канцлер Германии Ангела Меркель посетила Tumo Berlin. До сих пор она совершала лишь виртуальный тур по центру во время онлайн-беседы с Мари Лу Папазян, директором Центра творческих технологий «TUMO». Кроме того, Армянский центр креативных технологий TUMO и Немецкий банк развития KfW подписали соглашение об открытии сети центров TUMO и TUMO-боксов в Германии на основе успешного опыта филиала TUMO Berlin. В дальнейшем международная сеть TUMO во Франции, России, Албании, Украине, Ливане пополнится центрами в США и Португалии.
Следует отметить, что история открытия нынешнего центра «TUMO» в Берлине началась в 2018 году, когда штаб-квартиру «TUMO» в Ереване посетила канцлер Германии Ангела Меркель. Официальное открытие Tumo Berlin состоялось в январе 2020 года, положив начало сотрудничеству Tumo и KfW.
Центр творческих технологий «TUMO» — это бесплатный образовательный центр для детей от 12 до 18 лет, специализирующийся на дизайне и технологиях.
Центр Tumo был открыт в 2011 году в Ереване. В настоящее время в Армении действуют 4 центра Tumo: в Ереване, Дилижане, Гюмри и Степанакерте. За пределами Армении имеется 7 международных центров в Париже, Бейруте, Москве, Тиране, Берлине, Киеве и Лионе. В ближайшее время планируется открытие центров за рубежом: в Калифорнии, Токио и Нур-Султане.