HYEPROSPECT ինովացիոն-արդյունաբերական քաղաքը նախատեսվում է կառուցել Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում և Արզնի գյուղում՝ կայուն smart համայնքի ծրագրի շրջանակներում։ Ներդրումային ծրագրի նախագիծը ներկայացրեց Ձեռնարկությունների հիմնադրամը Հայաստանը Աբովյան համայնքի ղեկավարի և էկոնոմիկայի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ.
Նոր բնակավայրը կունենա ենթակառուցվածքներ 4 հիմնական ուղղություններով ՝ նորարարություն, ուսուցում, ծառայություններ և կառույցներ ։ Միաժամանակ այն կներառի բնակելի, կրթական, հանգստի, գյուղատնտեսական և կանաչ տարածքներ, ինչպես նաև արդյունաբերական գոտի (ազատ տնտեսական գոտի և ազատ արդյունաբերական գոտի):
Այս պահին Հայաստանում գործում է 3 ազատ տնտեսական գոտի՝ «Ալյանս», «Մերիդիան» և «Մեղրի»։ «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին մասնագիտացած է էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կենսատեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգիայի, արդյունաբերական դիզայնի և հեռահաղորդակցության ոլորտում բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության և արտահանման մեջ: «Մերիդիան»-ը մասնագիտացած է ոսկերչության, քարահատման և ժամացույցների արտադրության մեջ: «Մեղրի» ԱՏԳ-ի մասնագիտացումն է արդյունաբերություն և լոգիստիկա՝ գյուղատնտեսության, արտադրության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման, առևտրի, տրանսպորտի և պահեստավորման, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զբոսաշրջության, զվարճանքի և հանգստի ոլորտներում:
ԱՏԳ-ների մասին մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում ՝ https://mineconomy.am/page/360

Инновационно-промышленный поселок «HYEPROSPECT» планируется построить в городе Абовян и селе Арзни Котайкского марза в рамках программы устойчивого smart сообщества. Проект инвестиционной программы был представлен фондом Enterprise Armenia во время встречи с главой общины Абовян и представителями министерств экономики, территориального управления и инфраструктуры.
В новом поселке будет инфраструктура по 4 основным направлениям: инновации, обучение, услуги и структуры. При этом в него войдут жилая, образовательная, рекреационная, сельскохозяйственная и озелененная зоны, а также производственная зона (свободная экономическая зона и свободная индустриальная зона).
На данный момент в Армении действуют 3 свободные экономические зоны: «Альянс», «Меридиан» и «Мегри». Свободная экономическая зона «Альянс» специализируется на производстве и экспорте высокотехнологичных и инновационных технологий в области электроники, точного машиностроения, фармацевтики и биотехнологий, информационных технологий, альтернативной энергетики, промышленного дизайна и телекоммуникаций. «Меридиан» специализируется на ювелирном, камнерезном и часовом производстве. Специализация СЭЗ «Мегри» - производственно-логистическая: в сфере сельского хозяйства, производства, электроснабжения, торговли, транспорта и хозяйственно-складского хозяйства, профессионально-технической деятельности, культуры, туризма, развлечений и отдыха.