Դիլիջանում կառուցվում է բոլոր սեզոնային լեռնագնացության համալիրը և «The Rock» ընտանեկան սրճարանը։ Ծրագիրը կոչված է դառնալու նոր ընտանեկան և ժամանցի կենտրոն Դիլիջան համայնքի հյուրերի և բնակիչների համար, խրախուսելու նրանց վաղ տարիքից վարել առողջ ապրելակերպ և զբաղվել սպորտով: Համալիրը խթան կհաղորդի քաղաքի տնտեսական և ենթակառուցվածքային զարգացմանը։
Համալիրի շենքը կունենա երկու տարածք, որտեղ կլինեն ընտանեկան սրճարան և մագլցման պատ՝ տարվա ցանկացած եղանակին ժայռամագլցումով զբաղվելու հնարավորությամբ։ Մարզահամալիրի արհեստական ռելիեֆը պարունակում է մի քանի աստիճանի դժվարություն մեծահասակների և երեխաների տարբեր տարիքային խմբերի և մարզական մարզումների մակարդակի համար։ Դասերի ընթացքում հատուկ պատրաստված անձնակազմը կվերահսկի անվտանգության բոլոր չափանիշներին համապատասխանությունը: Բացի այդ, սպորտային տարածքը կահավորվի ֆիթնեսի պարապմունքների, յոգայի և բացօթյա այլ միջոցառումների համար։ Համալիրի շենքը տեռասի հետ միասին կգտնվի VereV ճոպանապարկի մոտ։ Նախագծի հայեցակարգը մշակվել է Պրոֆորմա ստուդիայի ճարտարապետական բյուրոյի կողմից՝ շենքերի էներգաարդյունավետության ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան:
Բնակիչների համար կբացվեն նոր աշխատատեղեր, իսկ համալիրն ինքը կդառնա զբոսաշրջիկների գրավչության նոր կենտրոն, ինչը դրականորեն կանդրադառնա տարածաշրջանի զբոսաշրջային ներուժի վրա։ Համալիրի տարածքը կդառնա նաեւ համայնքի համախմբման վայր, որտեղ հարմարավետ միջավայրում հնարավոր կլինի քննարկել ու համատեղ նախաձեռնություններ սկսել։
Շինարարական տեխնոլոգիաներն իրականացվում են CLT (Cross Laminated Timber) բազմաշերտ փայտե վահանակներից, որոնք թույլ են տալիս չվնասել շրջակա միջավայրը ինչպես շինարարության փուլում, այնպես էլ շահագործման ընթացքում։
Ծրագիրը Եվրոպական միության EU4Business նախաձեռնության մի մասն է: Ծրագիրն իրականացվում է Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի և «Հայաստանի նորարարական զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների զարգացում» EU4Business ծրագրի (ITTD) աջակցությամբ, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության, Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից և իրականացվում։ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (GIZ) կողմից «Մասնավոր հատվածի զարգացում, մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրով։

All-season climbing complex and family café “the Rock” is being built in Dilijan. The project is designed to become a new family and leisure center for guests and residents of the Dilijan community, to motivate them to lead a healthy lifestyle and play sports from an early age. The complex will give impetus to the economic and infrastructural development of the city.
The building of the complex will contain two spaces, where there will be a family cafe and a climbing wall with the opportunity to engage in rock climbing at any time of the year․ The artificial relief of the sports complex contains several degrees of difficulty for adults and children of different age groups and levels of sports training. Specially trained personnel will monitor compliance with all safety standards during classes. In addition, the sports area will be equipped for fitness classes, yoga and other outdoor activities. The building of the complex, together with the terrace, will be located near the rope park VereV. The concept of the project was developed by the architectural bureau Proforma Studio in accordance with modern building energy efficiency standards.
New jobs will open for residents, and the complex itself will become a new center of attraction for tourists, which will positively affect the tourism potential of the region. The space of the complex will also become a place for the community to unite, where it will be possible to discuss and launch joint initiatives in a comfortable environment.
Construction technologies are carried out from CLT (Cross Laminated Timber) multilayer wooden panels, which allow not to damage the environment both at the construction stage and during operation.
The project is part of the EU4Business initiative of the European Union. The project is being implemented with the support of the Dilijan Development Fund and the EU4Business program Development of Innovative Tourism and Technologies for Armenia (ITTD) which is funded by the European Union, the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by the German International Cooperation Agency (GIZ) through the program “Private Sector Development, Vocational Education and Training in the South Caucasus".