Դիլիջանում կառուցվում է բոլոր սեզոնային լեռնագնացության համալիրը և «The Rock» ընտանեկան սրճարանը։ Ծրագիրը կոչված է դառնալու նոր ընտանեկան և ժամանցի կենտրոն Դիլիջան համայնքի հյուրերի և բնակիչների համար, խրախուսելու նրանց վաղ տարիքից վարել առողջ ապրելակերպ և զբաղվել սպորտով: Համալիրը խթան կհաղորդի քաղաքի տնտեսական և ենթակառուցվածքային զարգացմանը։
Համալիրի շենքը կունենա երկու տարածք, որտեղ կլինեն ընտանեկան սրճարան և մագլցման պատ՝ տարվա ցանկացած եղանակին ժայռամագլցումով զբաղվելու հնարավորությամբ։ Մարզահամալիրի արհեստական ռելիեֆը պարունակում է մի քանի աստիճանի դժվարություն մեծահասակների և երեխաների տարբեր տարիքային խմբերի և մարզական մարզումների մակարդակի համար։ Դասերի ընթացքում հատուկ պատրաստված անձնակազմը կվերահսկի անվտանգության բոլոր չափանիշներին համապատասխանությունը: Բացի այդ, սպորտային տարածքը կահավորվի ֆիթնեսի պարապմունքների, յոգայի և բացօթյա այլ միջոցառումների համար։ Համալիրի շենքը տեռասի հետ միասին կգտնվի VereV ճոպանապարկի մոտ։ Նախագծի հայեցակարգը մշակվել է Պրոֆորմա ստուդիայի ճարտարապետական բյուրոյի կողմից՝ շենքերի էներգաարդյունավետության ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան:
Բնակիչների համար կբացվեն նոր աշխատատեղեր, իսկ համալիրն ինքը կդառնա զբոսաշրջիկների գրավչության նոր կենտրոն, ինչը դրականորեն կանդրադառնա տարածաշրջանի զբոսաշրջային ներուժի վրա։ Համալիրի տարածքը կդառնա նաեւ համայնքի համախմբման վայր, որտեղ հարմարավետ միջավայրում հնարավոր կլինի քննարկել ու համատեղ նախաձեռնություններ սկսել։
Շինարարական տեխնոլոգիաներն իրականացվում են CLT (Cross Laminated Timber) բազմաշերտ փայտե վահանակներից, որոնք թույլ են տալիս չվնասել շրջակա միջավայրը ինչպես շինարարության փուլում, այնպես էլ շահագործման ընթացքում։
Ծրագիրը Եվրոպական միության EU4Business նախաձեռնության մի մասն է: Ծրագիրն իրականացվում է Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի և «Հայաստանի նորարարական զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների զարգացում» EU4Business ծրագրի (ITTD) աջակցությամբ, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության, Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) կողմից և իրականացվում։ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (GIZ) կողմից «Մասնավոր հատվածի զարգացում, մասնագիտական կրթություն և ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրով։

В Дилижане строится всесезонный альпинистский комплекс и семейное кафе «Скала». Проект призван стать новым семейно-досуговым центром для гостей и жителей Дилижанской общины, мотивировать их вести здоровый образ жизни и заниматься спортом с раннего возраста. Комплекс даст импульс экономическому и инфраструктурному развитию города.
В здании комплекса будет два пространства, где будет семейное кафе и скалодром с возможностью заниматься скалолазанием в любое время года․ Искусственный рельеф спортивного комплекса содержит несколько степеней сложности для взрослых и детей разных возрастных групп и уровней спортивной подготовки. Специально обученный персонал будет следить за соблюдением всех норм безопасности во время занятий. Кроме того, спортивная зона будет оборудована для занятий фитнесом, йогой и другими видами активного отдыха. Здание комплекса вместе с террасой будет расположено возле веревочного парка Верев. Концепция проекта разработана архитектурным бюро Proforma Studio в соответствии с современными стандартами энергоэффективности зданий.
Для жителей откроются новые рабочие места, а сам комплекс станет новым центром притяжения туристов, что положительно скажется на туристическом потенциале региона. Пространство комплекса также станет местом объединения сообщества, где можно будет в комфортной обстановке обсуждать и выдвигать совместные инициативы.
Технологии строительства осуществляются из многослойных деревянных панелей CLT (Cross Laminated Timber), позволяющих не наносить вред окружающей среде как на этапе строительства, так и в процессе эксплуатации.
Проект является частью инициативы EU4Business Европейского Союза. Проект реализуется при поддержке Фонда развития Дилижана и программы EU4Business «Развитие инновационного туризма и технологий для Армении» (ITTD), которая финансируется Европейским Союзом, Федеральным министерством экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) и реализуется Германским агентством международного сотрудничества (GIZ) в рамках программы «Развитие частного сектора, профессионального образования и обучения на Южном Кавказе».