25մլն ԱՄՆ դոլար ներդնելով ՝ Երևանում բացվել է նոր հզորություններով և հարմարություններով «Ադամանտ» ոսկերչական գործարանը։ Նախագծի իրագործմանը նպաստել է նաև պետական աջակցությունը։ Ակնկալվում է, որ նոր արտադրության հիմնումը կավելացնի ոսկերչական իրերի արտադրությունը երկրում, որակապես կփոխի արտահանման պատկերը։ Ֆաբրիկան իր աֆինաժի՝ ոսկու զտման արտադրամասում հնարավորություն ունի ամսական զտել ավելի քան 500 կգ մաքուր՝ 999 հարգի ոսկու ձուլակտոր թե՛ հանքանյութից, թե՛ ոսկու ջարդոնից։ Ընկերությունը նախատեսում է տարեկան 15 մլն գրամի արտադրանք տալ։
Ներկայումս Ադամանտ ՍՊԸ-ն 100-ից ավել տեսակի սնամեջ ոսկե և արծաթե իրերի տարածաշրջանի միակ արտադրողն է։ Եթե ոսկե իրերն արտադրվում են Ռուսաստանում կամ Թուրքիայում, ապա արծաթե իրերը ոչ մի տեղ չեն արտադրվում։ Ընկերության ապրանքառեսակի առավելությունը այն է, որ ունենալով նույն հատկությունները, ապրանքային տեսքը, դրանք երկու անգամ թեթև են իրենց անալոգներից և, հետևաբար, ավելի մատչելի են։
Նորաբաց ֆաբրիկայում հնարավոր է դեղին ոսկուց ստանալ սպիտակը, ինչը Հայաստանին կդարձնի տարածաշրջանում առաջին սպիտակեցնող նյութ (ռոդիում սուլֆատը) արտադրող երկիրը։ Ընկերությունը նաև հատուկ լուծույթներ կարտադրի՝ նյութեր, որոնք օգտագործվում են ոսկերչական արտադրությունում ռոդիումապատման, ոսկեջրման ու պլատինապատման համար։ Այդպիսով տեղական արտադրանքով կփոխարինվեն ներմուծվող գալվանական լուծույթները, կարող են նաեւ ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվել։

Having invested 25 million dollars, the «Adamant» jewelry factory with new capacities and equipment was opened in Yerevan. State support also facilitated the implementation of the project. It is expected that the creation of new products will increase the production of jewelry in the country and will change the image of exports. The company can refine more than 500 kg of 999 gold bars of both ore and gold scrap samples at its refinery. The company plans to produce 15 million grams of goods per year.
Currently Adamant LLC is the only producer in the region of more than 100 types of products made of hollow gold and silver. If gold products are also produced in Russia or Turkey, such products are not made of silver anywhere in the region. The advantage of the company’s range is that with the same characteristics and appearance of the product, they are twice as lighter than the analogs, therefore, more affordable.
The newly opened yellow gold factory produces white gold, making Armenia the first producer of gold bleach (rhodium sulfate) in the region. The company will also produce special solutions - materials used in jewelry production for birching, gilding, and plating. Thus, imported galvanic solutions will be replaced by domestic products, which can also be exported to the EAEU countries.