25մլն ԱՄՆ դոլար ներդնելով ՝ Երևանում բացվել է նոր հզորություններով և հարմարություններով «Ադամանտ» ոսկերչական գործարանը։ Նախագծի իրագործմանը նպաստել է նաև պետական աջակցությունը։ Ակնկալվում է, որ նոր արտադրության հիմնումը կավելացնի ոսկերչական իրերի արտադրությունը երկրում, որակապես կփոխի արտահանման պատկերը։ Ֆաբրիկան իր աֆինաժի՝ ոսկու զտման արտադրամասում հնարավորություն ունի ամսական զտել ավելի քան 500 կգ մաքուր՝ 999 հարգի ոսկու ձուլակտոր թե՛ հանքանյութից, թե՛ ոսկու ջարդոնից։ Ընկերությունը նախատեսում է տարեկան 15 մլն գրամի արտադրանք տալ։
Ներկայումս Ադամանտ ՍՊԸ-ն 100-ից ավել տեսակի սնամեջ ոսկե և արծաթե իրերի տարածաշրջանի միակ արտադրողն է։ Եթե ոսկե իրերն արտադրվում են Ռուսաստանում կամ Թուրքիայում, ապա արծաթե իրերը ոչ մի տեղ չեն արտադրվում։ Ընկերության ապրանքառեսակի առավելությունը այն է, որ ունենալով նույն հատկությունները, ապրանքային տեսքը, դրանք երկու անգամ թեթև են իրենց անալոգներից և, հետևաբար, ավելի մատչելի են։
Նորաբաց ֆաբրիկայում հնարավոր է դեղին ոսկուց ստանալ սպիտակը, ինչը Հայաստանին կդարձնի տարածաշրջանում առաջին սպիտակեցնող նյութ (ռոդիում սուլֆատը) արտադրող երկիրը։ Ընկերությունը նաև հատուկ լուծույթներ կարտադրի՝ նյութեր, որոնք օգտագործվում են ոսկերչական արտադրությունում ռոդիումապատման, ոսկեջրման ու պլատինապատման համար։ Այդպիսով տեղական արտադրանքով կփոխարինվեն ներմուծվող գալվանական լուծույթները, կարող են նաեւ ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվել։

Вложив 25 миллионов долларов, в Ереване был открыт ювелирный завод «Адамант» с новыми мощностями и оборудованием. Государственная поддержка также способствовала реализации проекта. Ожидается, что создание нового производства увеличит выпуск ювелирных изделий в стране и качественно изменит структуру экспорта. Компания имеет возможность аффинировать более 500 кг золотых слитков 999 пробы как из руды, так и из золотого лома на своем аффинажном заводе. Компания планирует производить 15 млн граммов товаров в год.
В настоящее время ООО Адамант является единственным производителем в регионе более 100 видов изделий из полого золота и серебра. Если изделия из золота производятся также в России или Турции, то такие изделия из серебра нигде в регионе не производятся. Преимущество ассортимента компании в том, что при тех же характеристиках и внешнем виде изделия в два раза легче аналогов, следовательно, более доступны по цене.
На вновь открывшемся заводе из желтого золота можно получить белое, что сделает Армению первым производителем отбеливателя золота (сульфата родия) в регионе. Компания также будет выпускать специальные растворы – материалы, используемые в ювелирном производстве для родирования, золочения и платинирования. Таким образом, импортные гальванические растворы будут заменены отечественной продукцией, которые также можно будет экспортировать в страны ЕАЭС.