Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը Կոտայքի մարզի Հանքավան գյուղում մանկական ճամբարով զբոսաշրջային կենտրոն է բացում, որի աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են։ Ճամբարը կարող է միաժամանակ հաճախել 500 երեխա։
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը (ԱՀԱԸ) հիմնադրվել է 1918 թվականին Մասաչուսեթս նահանգի Վուսթեր քաղաքում և գրանցվել որպես շահույթ չհետապնդող բարեգործական կազմակերպություն 1920 թվականին Նյու Յորք նահանգում։ ԱՀԱԸ-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է ԱՄՆ-ում՝ Նյու Ջերսիի Փարամուսում, մասնաճյուղով Կալիֆորնիայի Գլենդելում, և գլխավոր գրասենյակով Հայաստանում՝ Երևանում:
Նոր կենտրոնը կնպաստի նաեւ Կոտայքի մարզում զբոսաշրջության զարգացմանը։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում տուրիզմի ոլորտը վերջին տասնամյակում աննախադեպ զարգացում է ապրել` գրանցելով 15% տարեկան միջին աճ: Տուրիզմի ոլորտում գեներացված եկամուտները կազմում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի 15.3%, իսկ այցելուների թիվը մինչ-կովիդյան շրջանում հատել է 4 մլն. մարդու սահմանը: Այցելուների 27%-ը Հայաստան են ժամանում ԵՄ երկրներից, 26%-ը Ռուսաստանի և այլ ԱՊՀ երկրներից, 5%-ը Իրանից, 6%-ը ԱՄՆ-ից: Վերջին 5 տարում հյուրանոցների թիվը աճել է 2 անգամ` հասնելով 710-ի: Ի հավելումն ավանդական պրեմիում ավիաուղիների, դեպի Հայաստան թռիչքներ են սկսել նաև low-cost ավիաուղիներ ինչպիսիք են Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One և այլն` կապելով Երևանն ու Գյումրին Եվրոպական երկրներին սկսած 40 եվրոյից: Միևնույն պահին, ANIF և Air Arabia ընկերությունների համագործության հիման վրա ստեղծվել է նոր հայկական ազգային բյուջետային փոխադրող` Arna, որը կապում է Երևանը Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Արաբական Լիգայի երկների հետ:

Армянская миссионерская ассоциация Америки откроет в Котайкском селе Анкаван туристический центр с детским лагерем, работы которого уже ведутся. Лагерь сможет одновременно посещать 500 детей.
Армянская миссионерская ассоциация Америки (АМАА) была основана в 1918 году в Вустере, штат Массачусетс, и зарегистрирована как некоммерческая благотворительная организация в 1920 году в штате Нью-Йорк. Штаб-квартира AMAA находится в США в Парамусе, штат Нью-Джерси, с филиалом в Глендейле, штат Калифорния, и главным офисом AMAA в Армении, в Ереване.
Новый центр также будет способствовать развитию туризма в Котайкской области. В целом сектор туризма в Армении за последнее десятилетие пережил беспрецедентное развитие, регистрируя среднегодовой рост на 15%. Доходы, получаемые в сфере туризма, составляют 15,3% ВВП Армении, а количество посетителей в доковидный период превысило 4 миллиона человек. 27% посетителей приезжают в Армению из стран ЕС, 26% из России и других стран СНГ, 5% из Ирана, 6% из США. Количество отелей удвоилось за последние 5 лет, достигнув 710. Помимо традиционных авиакомпаний премиум-класса, в Армению начали летать бюджетные авиакомпании, такие как Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One и др., соединяющие Ереван и Гюмри со странами Европы по цене начиная с 40 евро. В то же время на основе сотрудничества ANIF и Air Arabia создан новый армянский национальный лоукостер Arna, который свяжет Ереван с Россией, Восточной Европой, Ближним Востоком и Лигой арабских государств.