Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը Կոտայքի մարզի Հանքավան գյուղում մանկական ճամբարով զբոսաշրջային կենտրոն է բացում, որի աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են։ Ճամբարը կարող է միաժամանակ հաճախել 500 երեխա։
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը (ԱՀԱԸ) հիմնադրվել է 1918 թվականին Մասաչուսեթս նահանգի Վուսթեր քաղաքում և գրանցվել որպես շահույթ չհետապնդող բարեգործական կազմակերպություն 1920 թվականին Նյու Յորք նահանգում։ ԱՀԱԸ-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է ԱՄՆ-ում՝ Նյու Ջերսիի Փարամուսում, մասնաճյուղով Կալիֆորնիայի Գլենդելում, և գլխավոր գրասենյակով Հայաստանում՝ Երևանում:
Նոր կենտրոնը կնպաստի նաեւ Կոտայքի մարզում զբոսաշրջության զարգացմանը։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում տուրիզմի ոլորտը վերջին տասնամյակում աննախադեպ զարգացում է ապրել` գրանցելով 15% տարեկան միջին աճ: Տուրիզմի ոլորտում գեներացված եկամուտները կազմում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի 15.3%, իսկ այցելուների թիվը մինչ-կովիդյան շրջանում հատել է 4 մլն. մարդու սահմանը: Այցելուների 27%-ը Հայաստան են ժամանում ԵՄ երկրներից, 26%-ը Ռուսաստանի և այլ ԱՊՀ երկրներից, 5%-ը Իրանից, 6%-ը ԱՄՆ-ից: Վերջին 5 տարում հյուրանոցների թիվը աճել է 2 անգամ` հասնելով 710-ի: Ի հավելումն ավանդական պրեմիում ավիաուղիների, դեպի Հայաստան թռիչքներ են սկսել նաև low-cost ավիաուղիներ ինչպիսիք են Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One և այլն` կապելով Երևանն ու Գյումրին Եվրոպական երկրներին սկսած 40 եվրոյից: Միևնույն պահին, ANIF և Air Arabia ընկերությունների համագործության հիման վրա ստեղծվել է նոր հայկական ազգային բյուջետային փոխադրող` Arna, որը կապում է Երևանը Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Արաբական Լիգայի երկների հետ:

The Armenian Missionary Association of America will open a tourist center with a children's camp in the Kotayk village of Hankavan. Work is already underway. The camp will be able to attend 500 children at once.
The Armenian Missionary Association of America (AMAA) was founded in 1918, in Worcester, MA, and incorporated as a non-profit charitable organization in 1920 in the State of New York. AMAA headquarter is located in the United States in Paramus, NJ, with a branch office in Glendale, CA, and AMAA Armenia’s main offices in Yerevan, Armenia.
The new center will also help to increase tourism in Kotayk’s marz. In general, the tourism sector in Armenia has experienced unprecedented development over the past decade, registering an average annual growth of 15%. Revenues generated in the tourism sector account for 15.3% of Armenia’s GDP, and the number of visitors in the pre-harvest period exceeded 4 million people. 27% of visitors come to Armenia from the EU countries, 26% from Russia and other CIS countries, 5% from Iran, and 6% from the USA. The number of hotels has doubled in the past five years, reaching 710. In addition to the traditional premium airlines, low-cost airlines such as Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One and others began to fly to Armenia, connecting Yerevan and Gyumri with European countries at a price starting from 40 euros. At the same time, based on the cooperation of ANIF and Air Arabia, a new Armenian national low-cost Airline Arna was created, which will connect Yerevan with Russia, Eastern Europe, the Middle East, and the League of Arab States.