Հաստատվել է Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքի Լճաշեն և Վարսեր գյուղերի տարածքում «Արդյունաբերական ջերմոցային համալիրի» կառուցման ներդրումային ծրագիրը։ Ջերմոցային համալիրը կգտնվի 110 հեկտարի վրա, որից 45 հա-ը կզբաղեցնեն ջերմոցները, մնացածը՝ սպասարկման ենթակառուցվածքներ։ Ջերմոցներում տարեկան կարտադրվի 12 հազար տոննա բանջարեղեն, որից 80 տոկոսը կարտահանվի։ Կստեղծվի շուրջ 400-450 մշտական աշխատատեղ։ Հայաստանում նաև գործում է «Փոքր ու միջին ջերմատնային տնտեսությունների ներդրման պետական աջակցության» ծրագրի նպատակն է փոքր և միջին  ջերմատների կառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապա¬հովման պետական աջակցության միջոցով ավելացնել ջերմատնային տնտեսությունների մակերեսն ու արտադրանքի արտադրության ծավալները, բարձրացնել արտադրված արտադրանքի մրցունակության մակարդակը, նպաստել գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների եկամուտների ավելացմանը։
Առաջարկվում է ջերմատների կառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման 3 մոդել՝
1-ին մոդել՝ միաշերտ կամ երկշերտ պոլիէթիլենային թաղանթով 300-600 քառ․մ թունելային ջերմատուն հողային հարստացված զանգվածով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 11850 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 4000 ՀՀ դրամ, իսկ զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարման ժամանակ մարտական հերթապահության կամ գործողությունների իրականացման արդյունքում հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկ¬տեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերում գործունեության իրականացնող տնտեսա-վարողների, գյուղատնտեսական կոոպերատիվների, գյուղատնտեսությունում տնտեսավարող երիտասարդների (18-35 տարեկան), ագրարային ոլորտի բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ու գիտաարտադրական կազմակերպությունների համար՝ 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 6000 ՀՀ դրամ:
2-րդ մոդել՝ պոլիէթիլենային թաղանթով 800-3000 քառ․ մ միաթռիչք կամ բազմաթռիչք ջերմատուն՝ հողային հարստացված զանգվածով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 24 550 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 8 000 ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին մոդելով սահմանված արտոնություն ունեցողների համար՝ 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 12 000 ՀՀ դրամ:
3-րդ մոդել՝ պոլիէթիլենային թաղանթով 800-3000 քառ․մ միաթռիչք կամ բազմաթռիչք ջերմատուն՝ մշակության հիդրոպոնիկ եղանակով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 30 000 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 10 000 ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին մոդելով սահմանված արտոնություն ունեցողների համար՝  1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 15 000 ՀՀ դրամ:
Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կայք էջում` https://mineconomy.am/page/1448

Утверждена инвестиционная программа строительства «Промышленного тепличного комплекса» в районе сел Лчашен и Варсер община Севан Гегаркуникской области. Общий объем инвестиций составит 48 миллионов долларов. Тепличный комплекс разместится на 110 га, из которых 45 га займут теплицы, остальное – сервисная инфраструктура. Теплицы будут производить 12 000 тонн овощей в год, 80% которых будет экспортироваться. Будет создано около 400-450 постоянных рабочих мест. Целью программы «Государственное содействие внедрению малых и средних теплиц» является увеличение площадей и объемов производства теплиц за счет государственной помощи на строительство малых и средних теплиц и их технологическое обеспечение, повышение уровня конкурентоспособности производимой продукции и способствование увеличению доходов хозяйствующих субъектов, работающих в сельском хозяйстве.
Предлагаются три варианта строительства теплиц и их технологического обеспечения:
Вариант 1: туннельная теплица площадью 300-600кв.м с однослойной или двухслойной полиэтиленовой пленкой и обогащенным грунтовым массивом, затраты на строительство и технологическое обеспечение которого оцениваются в 11 850 драм за квадратный метр. Компенсация расходов предоставляется в размере 4000 драмов за квадратный метр, а гражданам, ставшим инвалидами в результате выполнения воинского долга или боевых действий в период прохождения воинской службы, субъектам хозяйствования, действующим в населенных пунктах приграничных населенных пунктов, получающих социальную помощь в соответствии с Постановлением Правительства РА №1444-Н от 18 декабря 2014 года сельскохозяйственным кооперативам, молодежи (18-35 лет), занимающемся экономической деятельностью в сельском хозяйстве, высшим и средним профессиональным учебным заведениям и научно-производственным организациям аграрного профиля - в размере 6000 драмов за квадратный метр
Вариант 2: теплица площадью 800-3000 кв.м с одно- или многопролетной полиэтиленовой пленкой и обогащенным грунтовым массивом, затраты на строительство и технологическое обеспечение которого оцениваются в 24 550 драм за квадратный метр. Компенсация расходов предоставляется в размере 8000 драмов за квадратный метр, тогда как для тех, кто имеет льготы, определенные Вариантом 1, компенсация предоставляется в размере 12000 драмов за квадратный метр.
Вариант 3: теплица площадью 800-3000 кв.м с одно- или многопролетной полиэтиленовой пленкой методом гидропонного выращивания, затраты на строительство и технологическое обеспечение которого оцениваются в 30 000 драм за квадратный метр. Компенсация затрат предоставляется в размере 10 000 драмов за квадратный метр, тогда как для тех, кто имеет льготы, определенные Вариантом 1, компенсация предоставляется в размере 15 000 драмов за квадратный метр.