Հաստատվել է Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքի Լճաշեն և Վարսեր գյուղերի տարածքում «Արդյունաբերական ջերմոցային համալիրի» կառուցման ներդրումային ծրագիրը։ Ջերմոցային համալիրը կգտնվի 110 հեկտարի վրա, որից 45 հա-ը կզբաղեցնեն ջերմոցները, մնացածը՝ սպասարկման ենթակառուցվածքներ։ Ջերմոցներում տարեկան կարտադրվի 12 հազար տոննա բանջարեղեն, որից 80 տոկոսը կարտահանվի։ Կստեղծվի շուրջ 400-450 մշտական աշխատատեղ։ Հայաստանում նաև գործում է «Փոքր ու միջին ջերմատնային տնտեսությունների ներդրման պետական աջակցության» ծրագրի նպատակն է փոքր և միջին  ջերմատների կառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապա¬հովման պետական աջակցության միջոցով ավելացնել ջերմատնային տնտեսությունների մակերեսն ու արտադրանքի արտադրության ծավալները, բարձրացնել արտադրված արտադրանքի մրցունակության մակարդակը, նպաստել գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների եկամուտների ավելացմանը։
Առաջարկվում է ջերմատների կառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման 3 մոդել՝
1-ին մոդել՝ միաշերտ կամ երկշերտ պոլիէթիլենային թաղանթով 300-600 քառ․մ թունելային ջերմատուն հողային հարստացված զանգվածով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 11850 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 4000 ՀՀ դրամ, իսկ զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարման ժամանակ մարտական հերթապահության կամ գործողությունների իրականացման արդյունքում հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկ¬տեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերում գործունեության իրականացնող տնտեսա-վարողների, գյուղատնտեսական կոոպերատիվների, գյուղատնտեսությունում տնտեսավարող երիտասարդների (18-35 տարեկան), ագրարային ոլորտի բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ու գիտաարտադրական կազմակերպությունների համար՝ 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 6000 ՀՀ դրամ:
2-րդ մոդել՝ պոլիէթիլենային թաղանթով 800-3000 քառ․ մ միաթռիչք կամ բազմաթռիչք ջերմատուն՝ հողային հարստացված զանգվածով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 24 550 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 8 000 ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին մոդելով սահմանված արտոնություն ունեցողների համար՝ 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 12 000 ՀՀ դրամ:
3-րդ մոդել՝ պոլիէթիլենային թաղանթով 800-3000 քառ․մ միաթռիչք կամ բազմաթռիչք ջերմատուն՝ մշակության հիդրոպոնիկ եղանակով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման համար ծախսերը գնահատվում են 1 քառ. մ-ի հաշվով 30 000 ՀՀ դրամ։ Տրամադրվում է ծախսերի փոխհատուցում 1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 10 000 ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին մոդելով սահմանված արտոնություն ունեցողների համար՝  1 քառ. մ-ի հաշվով՝ 15 000 ՀՀ դրամ:
Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կայք էջում` https://mineconomy.am/page/1448

An investment program for the construction of the «Industrial Greenhouse Complex» in the area of Lchashen and Varser villages of the Sevan Gegharkunik region was approved. The total investment will be $48 million. The greenhouse complex will be located on 110 hectares, of which 45 hectares will be occupied by greenhouses, the rest - service infrastructure. Greenhouses will produce 12,000 tons of vegetables per year, 80% of which will be exported. About 400-450 permanent jobs will be created. One of the assistance programs in Armenia targeted at boosting the agricultural sector refers to the assistance packages on small and medium-sized greenhouses. The purpose of the program «State assistance to the introduction of small and medium-sized greenhouses» is to increase the number of greenhouses in Armenia through construction costs reimbursements from the state budget.
Option 1: Tunnel greenhouse with an area of 300-600sq.m with single or double-layer polyethylene cover and enriched ground, the cost of construction and technological support of which is estimated at 11,850 AMD per square meter. Compensation for expenses is provided in the amount of 4,000 AMD per square meter.
Option 2: Greenhouse area of 800-3000 sq. m with single or multi-roll polyethylene cover and enriched groundmass, the cost of construction and technological support of which is estimated at 24 550 AMD per square meter. Compensation of AMD 8,000 per square meter is provided.
Option 3: Greenhouse area of 800-3000 sq. m with one or multiple polyethylene cover by hydroponic growing method, the cost of construction and technological support of which is estimated at 30,000 AMD per square meter. Cost compensation is provided in the amount of 10,000 AMD per square meter.
The details can be found on the website of the Ministry of Economy of the RA: https://mineconomy.am/page/1448