Գործարկվել է հայ-վրացական սահմանին գտնվող «Բարեկամության կամուրջը», որը թույլ է տալիս մարդկանց և ապրանքների տարանցումը սահմանով։ Սադախլո-Բագրատաշեն անցակետի կամուրջը Վրաստանի և Հայաստանի գլխավոր անցակետն է։ Առկա ենթակառուցվածքների արդիականացումը էական նշանակություն ունի երկու երկրների միջև համագործակցությանը աջակցելու և տարածաշրջանային առևտրին և համար:
Ըստ ծրագրի նախատեսվում է միմյանցից 1 մետր հեռավորության վրա գտնվող երկու կամուրջների կառուցում, որոնցից յուրաքանչյուրը կլինի երկկողմանի։ Նոր կամրջի հզորությունը 4 անգամ ավելի է լինելու նախորդից։ Դրա շնորհիվ տրանսպորտին կարիք չի լինի կամրջի վրա կայանելու, մաքսային հսկողությամբ անցնելու գործընթացն ավելի արագ, հարմարավետ ու ժամանակակից կլինի։ Արդեն իսկ մեծածավալ աշխատանքները իրականացվել են և մնում է պարիսպների տեղադրումը, մայթերի կառուցումը, ճանապարհի ասֆալտապատումն ու գծանշումների իրականացում։
«Բարեկամության կամուրջը» հայ-վրացական համատեղ ծրագիր է, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան $65 000 000: Այն աջակցվում է Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ու Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից:
ՎԶԵԲ- Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրողն է: Բանկը մոտ $2,000,000,000 է ներդրել ավելի քան 200 նախագծերում երկրի ֆինանսական, ենթակառուցվածքային, արդյունաբերական, հանքարդյունաբերական, կորպորատիվ և էներգետիկ ոլորտներում, ընդ որում, բանկի ներդրումային պորտֆելի 82%-ը մասնավոր հատվածումն է զբաղեցնում: ՎԶԵԲ-ի ծրագրերի ներկայիս պորտֆելը կազմում է մոտ $450,000,000:
Ավելին, Հայաստանի հարավային մաքսակետերում բարեփոխումներ են իրականացվում, որոնց շնորհիվ կնվազի սպասման ժամանակը 2-3 օրից մինչև 2-3 ժամ։ Այսօր մաքսակետում աշխատում է 5 ծառայություն՝ ԱԱԾ, ոստիկանություն, սննդի անվտանգության, մաքսային և տրանսպորտի ծառայություններ։ Բարեփոխումից հետո մաքսակետերը կունենան «մեկ պատուհանի» համակարգ՝ երկու հասանելի մարմիններով ՝ ԱԱԾ և Մաքսային ծառայություն, որոնք կկիսեն այլ մարմինների գործառույթները։ Ծրագրի նպատակն է էականորեն կրճատել սպասելու ժամանակը ` ներկայացնելով բոլոր փաստաթղթերը մեկ պատուհանի միջոցով:

The “Friendship Bridge” on the Armenian-Georgian border is put into operation which allows the transit of people and goods across the border. The bridge at the Sadakhlo-Bagratashen checkpoint is the main crossing between Georgia and Armenia. The upgrade of the existing infrastructure is essential to support regional trade and cooperation between the two countries.
The project envisages two bridges located at a distance of 1 meter from each other, each bridge will have two lanes. The capacity of the new bridge is 4 times higher. Thanks to this, vehicles will not have to park on the bridge, the customs checkpoint process will take place faster, and will be more convenient and modern. Large-scale works have already been carried out and it remains to install barriers, build sidewalks, pave the road and carry out markings.
The “Friendship Bridge” is a joint Armenian-Georgian program with a total cost of more than $65 000 000. It is supported by the Armenian and Georgian governments, the European Investment Bank, the EU, the UN Development Programme, and the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD). The EBRD is the leading institutional investor in Armenia. The Bank has invested about $2 000 000 000 in more than 200 projects in the country’s financial, infrastructure, industrial, mining, corporate, and energy sectors, with an 82% share of its investment portfolio being in the private sector. EBRD’s current portfolio of projects costs about $450mln.