Գործարկվել է հայ-վրացական սահմանին գտնվող «Բարեկամության կամուրջը», որը թույլ է տալիս մարդկանց և ապրանքների տարանցումը սահմանով։ Սադախլո-Բագրատաշեն անցակետի կամուրջը Վրաստանի և Հայաստանի գլխավոր անցակետն է։ Առկա ենթակառուցվածքների արդիականացումը էական նշանակություն ունի երկու երկրների միջև համագործակցությանը աջակցելու և տարածաշրջանային առևտրին և համար:
Ըստ ծրագրի նախատեսվում է միմյանցից 1 մետր հեռավորության վրա գտնվող երկու կամուրջների կառուցում, որոնցից յուրաքանչյուրը կլինի երկկողմանի։ Նոր կամրջի հզորությունը 4 անգամ ավելի է լինելու նախորդից։ Դրա շնորհիվ տրանսպորտին կարիք չի լինի կամրջի վրա կայանելու, մաքսային հսկողությամբ անցնելու գործընթացն ավելի արագ, հարմարավետ ու ժամանակակից կլինի։ Արդեն իսկ մեծածավալ աշխատանքները իրականացվել են և մնում է պարիսպների տեղադրումը, մայթերի կառուցումը, ճանապարհի ասֆալտապատումն ու գծանշումների իրականացում։
«Բարեկամության կամուրջը» հայ-վրացական համատեղ ծրագիր է, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան $65 000 000: Այն աջակցվում է Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ու Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից:
ՎԶԵԲ- Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրողն է: Բանկը մոտ $2,000,000,000 է ներդրել ավելի քան 200 նախագծերում երկրի ֆինանսական, ենթակառուցվածքային, արդյունաբերական, հանքարդյունաբերական, կորպորատիվ և էներգետիկ ոլորտներում, ընդ որում, բանկի ներդրումային պորտֆելի 82%-ը մասնավոր հատվածումն է զբաղեցնում: ՎԶԵԲ-ի ծրագրերի ներկայիս պորտֆելը կազմում է մոտ $450,000,000:
Ավելին, Հայաստանի հարավային մաքսակետերում բարեփոխումներ են իրականացվում, որոնց շնորհիվ կնվազի սպասման ժամանակը 2-3 օրից մինչև 2-3 ժամ։ Այսօր մաքսակետում աշխատում է 5 ծառայություն՝ ԱԱԾ, ոստիկանություն, սննդի անվտանգության, մաքսային և տրանսպորտի ծառայություններ։ Բարեփոխումից հետո մաքսակետերը կունենան «մեկ պատուհանի» համակարգ՝ երկու հասանելի մարմիններով ՝ ԱԱԾ և Մաքսային ծառայություն, որոնք կկիսեն այլ մարմինների գործառույթները։ Ծրագրի նպատակն է էականորեն կրճատել սպասելու ժամանակը ` ներկայացնելով բոլոր փաստաթղթերը մեկ պատուհանի միջոցով:

«Мост дружбы» на армяно-грузинской границе, который позволяет транзит людей и товаров через границу, уже эксплуатируется. Мост на КПП Садахло-Баграташен является основным переходом между Грузией и Арменией. Модернизация существующей инфраструктуры необходима для поддержки региональной торговли и сотрудничества между двумя странами.
Проектом предусмотрено построить два моста, расположенных на расстоянии 1 метра друг от друга, каждый из которых будет двухполосным. Пропускная способность нового моста в 4 раза выше. Благодаря этому транспорту не придется парковаться на мосту, процесс прохождения таможенного контроля будет проходить быстрее, удобнее и современнее. Масштабные работы уже проведены и осталось установить ограждения, построить тротуары, проложить дорогу и провести разметку.
«Мост дружбы» — это совместная армяно-грузинская программа общей стоимостью более $65 000 000. Она поддерживается правительствами Армении и Грузии, Европейским инвестиционным банком, ЕС, Программой развития ООН и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР). ЕБРР является ведущим институциональным инвестором в Армении. Банк инвестировал около 2 млрд долларов США в более чем 200 проектов в финансовом, инфраструктурном, промышленном, горнодобывающем, корпоративном и энергетическом секторах страны, при этом 82% его инвестиционного портфеля приходится на частный сектор. Текущий портфель проектов ЕБРР стоит около 450 миллионов долларов.
Более того, на южных таможенных постах Армении проводятся реформы, которые сократят время ожидания с 2-3 дней до 2-3 часов. Сегодня на таможенном посту работают 5 служб: СНБ, служба продовольственной безопасности, полиция, таможня и транспортная служба. После реформы на таможенных постах будет работать система «одного окна» с двумя доступными органами: Служба национальной безопасности и Таможенная служба, которые разделят функции других органов. Цель программы — значительно сократить время ожидания путем подачи всех документов через одно окно.