Գյումրիում հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի անվան նոր մարզադպրոցը շահագործման կհանձնվի նախատեսվածից շուտ՝ 2024թ.: 5,8 մլրդ դրամ (մոտ 14 մլն դոլար) օբյեկտի կառուցման աշխատանքները սկսվել են 2021 թվականին, նախատեսվում էր ավարտել 2025 թվականին։
Բուն մարզահամալիրը բաղկացած կլինի վեց մասնաշենքից, իսկ հյուրանոցային գոտին՝ 10 շենքից։ Ընդհանուր մակերեսը կազմում է 10 հա։ Համալիրը կներառի բասկետբոլի և վոլեյբոլի խաղահրապարակներ, ֆուտբոլի դաշտ՝ տրիբունաներով, մարտարվեստի սրահներ, ռինգով և տրիբունաներով դահլիճ, լողավազան և հրաձգարան։
Մարզահամալիրի տարածքում կարող են մրցել արտասահմանցի մարզիկները, կարող են անցկացվել մրցաշարեր, կազմակերպվել եվրոպական երկրների հետ միասին միջազգային մրցույթներ:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 12-ին օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ) չորրորդ անգամ նվաճեց հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։

Новая спортивная школа имени олимпийского чемпиона по греко-римской борьбе Артура Алексаняна в Гюмри будет сдана в эксплуатацию раньше запланированного, в 2024 году. Работы по строительству объекта стоимостью в 5,8 млрд драмов (около $14 млн) начались в 2021 году, их планировали завершить в 2025 году.
Сам спорткомплекс будет состоять из шести зданий, а гостиничная зона - из 10. Общая площадь - 10 га. Комплекс будет включать баскетбольную и волейбольную площадки, футбольное поле с трибунами, залы для единоборств, зал с рингом и трибунами, бассейн и стрельбище.
На территории спорткомплекса могут соревноваться иностранные спортсмены, проводиться турниры. Не исключена организация первенств и чемпионатов вместе с европейскими странами.
Напомним, 12 сентября олимпийский чемпион Артур Алексанян (97 кг) в четвертый раз завоевал титул чемпиона мира по греко-римской борьбе.