Ծաղկաձոր քաղաքում կկառուցվի “Tsaghkadzor Park”՝ պրեմիում դասի բնակելի-հյուրանոցային համալիր Մկրտչյան 17 հասցեում։ Նախագծով նախատեսվում է տարածքի 30%-ը կառուցապատել, իսկ մնացած 70%-ը կանաչապատել։ Համալիրը բաղկացած է լինելու կից 4 զիգզագաձեւ շինություններից՝ համապատասխանաբար 11, 9, 7 և 5 հարկերից։ Համալիրում նախատեսվում է ունենալ լողավազան, մարզասրահ, սրճարաններ, կոնֆերանսների սենյակներ և գրասենյակներ։
Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտը վերջին տասնամյակում աննախադեպ զարգացում է ապրել՝ գրանցելով տարեկան միջինը 15% աճ։ Զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտները կազմում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի 15,3%-ը, իսկ մինչ COVID-19 այցելուների թիվը գերազանցել է 4 միլիոնը։ Այցելուների 27%-ը Հայաստան է գալիս ԵՄ երկրներից, 26%-ը՝ Ռուսաստանից և ԱՊՀ այլ երկրներից, 5%-ը՝ Իրանից, 6%-ը՝ ԱՄՆ-ից։ Հյուրանոցների թիվը վերջին հինգ տարիների ընթացքում կրկնապատկվել է՝ հասնելով 710-ի: Բացի ավանդական պրեմիում ավիաընկերություններից, բացվել են էժան ավիաընկերություններ, ինչպիսիք են Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One և այլն: հայտնվել. թռչել Հայաստան՝ Երևանն ու Գյումրին միացնելով եվրոպական երկրների հետ 40 եվրո գնով։ Միևնույն ժամանակ, ANIF-ի և Air Arabia-ի համագործակցության հիման վրա ստեղծվել է նոր հայկական ազգային «Արնա» ցածր գնով ավիաընկերությունը, որը Երևանը կապելու է Ռուսաստանի հետ,

В городе Цахкадзор построят «Цахкадзор Парк» - жилой и гостиничный комплекс премиум-класса по адресу Мкртчяна 17. По проекту планируется освоить 30% площади, а остальные 70% будут озеленены. Комплекс будет состоять из 4 смежных зигзагообразных зданий в 11, 9, 7 и 5 этажей соответственно. В комплексе планируется наличие бассейна, тренажерного зала, кафе, конференц-залов и офисов.
Сектор туризма в Армении пережил беспрецедентное развитие за последнее десятилетие, зафиксировав среднегодовой рост на 15%. Доходы, полученные в сфере туризма, составляют 15,3% ВВП Армении, а количество посетителей в период до COVID превысило 4 миллиона человек. 27% посетителей приезжают в Армению из стран ЕС, 26% из России и других стран СНГ, 5% из Ирана, 6% из США. Количество гостиниц удвоилось за последние пять лет, достигнув 710. Помимо традиционных авиакомпаний премиум-класса, стали появляться бюджетные авиакомпании, такие как Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One и другие. лететь в Армению, соединяя Ереван и Гюмри со странами Европы по цене от 40 евро. В то же время на основе сотрудничества ANIF и Air Arabia создан новый армянский национальный лоукостер Арна, который свяжет Ереван с Россией, Восточной Европой, Ближним Востоком и Лигой арабских государств.