Ծաղկաձոր քաղաքում կկառուցվի “Tsaghkadzor Park”՝ պրեմիում դասի բնակելի-հյուրանոցային համալիր Մկրտչյան 17 հասցեում։ Նախագծով նախատեսվում է տարածքի 30%-ը կառուցապատել, իսկ մնացած 70%-ը կանաչապատել։ Համալիրը բաղկացած է լինելու կից 4 զիգզագաձեւ շինություններից՝ համապատասխանաբար 11, 9, 7 և 5 հարկերից։ Համալիրում նախատեսվում է ունենալ լողավազան, մարզասրահ, սրճարաններ, կոնֆերանսների սենյակներ և գրասենյակներ։
Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտը վերջին տասնամյակում աննախադեպ զարգացում է ապրել՝ գրանցելով տարեկան միջինը 15% աճ։ Զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտները կազմում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի 15,3%-ը, իսկ մինչ COVID-19 այցելուների թիվը գերազանցել է 4 միլիոնը։ Այցելուների 27%-ը Հայաստան է գալիս ԵՄ երկրներից, 26%-ը՝ Ռուսաստանից և ԱՊՀ այլ երկրներից, 5%-ը՝ Իրանից, 6%-ը՝ ԱՄՆ-ից։ Հյուրանոցների թիվը վերջին հինգ տարիների ընթացքում կրկնապատկվել է՝ հասնելով 710-ի: Բացի ավանդական պրեմիում ավիաընկերություններից, բացվել են էժան ավիաընկերություններ, ինչպիսիք են Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One և այլն: հայտնվել. թռչել Հայաստան՝ Երևանն ու Գյումրին միացնելով եվրոպական երկրների հետ 40 եվրո գնով։ Միևնույն ժամանակ, ANIF-ի և Air Arabia-ի համագործակցության հիման վրա ստեղծվել է նոր հայկական ազգային «Արնա» ցածր գնով ավիաընկերությունը, որը Երևանը կապելու է Ռուսաստանի հետ,

In the city of Tsaghkadzor, Tsaghkadzor Park will be built - a premium-class residential and hotel complex at Mkrtchyan 17. According to the project, it is planned to develop 30% of the area, and the remaining 70% will be landscaped. The complex will consist of 4 adjacent zigzag buildings of 11, 9, 7, and 5 floors respectively. The complex is planned to have a swimming pool, gym, cafes, conference rooms, and offices.
The tourism sector in Armenia has experienced unprecedented development over the past decade, recording an average annual growth of 15%. Tourism revenues account for 15.3% of Armenia's GDP, and pre-COVID visitor numbers topped 4 million. 27% of visitors come to Armenia from EU countries, 26% from Russia and other CIS countries, 5% from Iran, and 6% from the USA. The number of hotels has doubled over the past five years, reaching 710. In addition to the traditional premium airlines, low-cost airlines such as Wizzair, Transavia, Skyup, Bees, Ryanair, Airbaltic, Fly Pegasus, Fly One and others have begun to appear. fly to Armenia, connecting Yerevan and Gyumri with European countries at a price of 40 euros. At the same time, on the basis of cooperation between ANIF and Air Arabia, a new Armenian national low-cost carrier Arna was created, which connects Yerevan to Russia, Egypt, Lebanon, etc.